Dureri puternice la cap?

Afectiuni neurologice

Postata de Raul cu 3 saptamani in urma.

Buna! Am 25 ani si 70kg iar in urma cu 7 zile m-am trezit la 6:00 AM dupa o ora si jumatate de somn cu mancarimi pe corp in zona gatului si tremurat.
M-am pus inapoi in pat ca sa ma linistesc dar simteam ca si cum inima imi bate tot mai incet. M-am speriat si m-am ridicat sa ma misc ca sa cresc pulsul iar apoi am avut senzatia ca nu pot sa trag aer in piept.
Eu presupun ca am facut atac de panica si am mers la urgenta unde mi-au facut EKG, luat tensiunea si niste analize in sange. Totul a iesit bine.
Am mers acasa si am mancat o masa mica care alta data nu ma satura dar dupa aceasta am simtit ca eram plin si balonat in zona intestinelor.
Mi-am reglat programul de somn(ma culc la 22:30 - 23:00 si ma trezesc la 8:00-9:00) iar tremuratul si mancarimile au disparut.
O durere de cap care a inceput aproximativ acum 1 luna si era foarte slabuta a devenit acum tot mai puternica si mai persistenta. In acel moment m-am oprit din baut cafea.
Ieri am fost la control la medicina interna unde am primit tratament pentru colon iritabil:
Controloc, Normix, Enterolactis buvabil, Meteospasmyl dar si Quarelin pentru durerile de cap puternice.

Tind sa cred ca durerile de cap nu provin de la intestine asa ca mi-am facut programare la un neurolog pe maine(nu stiu cat de bun e medicul dar am prins programare rapida).
Mentionez faptul ca eu nu am avut niciodata dureri de cap pana acum 1 luna cand au inceput usor...
Ma hidratez foarte bine(cca. 4.5L de apa pe zi in zilele cand merg la sala).
Ultimele 7-8 luni au fost foarte grele pentru mine. Am inceput sa lucrez doar de acasa si ma culcam mereu tarziu(4:00-5:00 AM).
De cele mai multe ori dormeam cate 10 ore. In ultima luna aveam 1-2 zile/saptamana in care ma trezeam dupa 3-4 ore de somn simtind ca nu mai am stare.
Nu mai ieseam foarte des din casa si aveam foarte mult stres zilnic, anxietate si probabil chiar depresie.
Mentionez ca mereu am avut deficit de vitamina D si daca stau aprox 30 min la soare ma simt putin mai bine pe moment.

In ultima saptamana nu mai scap de durerile de cap care se tot muta de pe partile tamplelor pe partea de sus.
Durerile sunt atat de puternice incat le pot compara cu arsuri.
Din cauza durerilor nu pot sa ma concentrez pe mai nimic. Ma simt irascibil, obosesc repede(am urcat pe scari 2 etaje si am obosit). Simt si o usoara ameteala cand ma doare capul.

Aseara inainte sa ma culc ma durea capul destul de tare dar dupa 30-60 minute de stat in pat parca a trecut brusc si am reusit sa adorm fara probleme.

Va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat pentru ca nu mai stiu ce sa fac cu durerile de cap...

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

Din descrierea oferita pare a fi vorba despre o serie de simptome complexe care ar putea fi cauzate de o serie de factori diferiti. Pe langa faptul ca ati avut o perioada foarte stresanta, mentionati ca ati avut un program de somn neregulat, o dieta care pare sa nu fie tocmai echilibrata si semne de anxietate si depresie.

Din punct de vedere al durerilor de cap, acestea pot fi cauzate de o serie de probleme, inclusiv tensiunea musculara, frica, stresul sau anxietatea, probleme de somn, deshidratare (desi ati mentionat ca va hidratati bine, prea multa apa poate determina, de asemenea, probleme), probleme cu ochii (cum ar fi prea mult timp petrecut in fata ecranelor) si chiar probleme mai serioase, cum ar fi migrenele sau alte probleme neurologice.

Pentru a depista cauza durerilor de cap persistente, prima vizita la neurolog este un pas bun. In functie de rezultatele acestei consultatii, pot fi necesare investigatii suplimentare pentru a exclude sau confirma diverse cauze.

Este posibil sa fie necesara o investigatie mai aprofundata a starii dvs. de sanatate mintala, oferita de un medic psihiatru sau psiholog daca stresul, anxietatea sau depresia joaca un rol in simptomele dvs.

In plus, este esential sa luati in considerare un stil de viata mai sanatos, inclusiv o alimentatie echilibrata, un program de somn regulat si exercitii fizice regulate, posibil consultand un medic nutritionist pentru sfaturi.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Cefaleea-si-migrena/localizarea-durerilor-de-cap-simptom-al-unor-boli-ascunse_16634
sfatulmedicului.ro/Cefaleea-si-migrena/durerea-de-cap-16-cauze-posibile_5912
sfatulmedicului.ro/Cefaleea-si-migrena/durerile-de-cap-ce-le-influenteaza-si-care-sunt-bolile-pe-care-le-semnal_15672