Discuri degenerate?

Afectiuni neurologice

Postata de Andrei cu 10 luni in urma.

Buna seara! As avea nevoie de o părere dacă doriți.

Am discuri degenerate in zona lombara descoperite la un RMN. Din ce am inteles nu este asa foarte problematic
Pe langa problema asta mai am uneori si o senzatie un pic anormala de a urina in sensul ca eu nu am nevoie de a urina insa senzatia aceea apare
Muncă pe care o fac este de birou deci stau pe scaun.
Acum cateva luni am facut ședințe de kinetoterapie si fizioterapie iar de atunci fac acasă exercitii de kinetoterapie.

Însă în ultimul timp cu statul pe scaun la birou resimt mai des durerile in zona lombara.

Ce as putea sa mai fac?
Ar trebui să renunț in timp la munca de birou si sa fac ceva mai dinamic?
Oricum cel putin o perioadă nu pot renunta la munca de birou.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 10 luni

Buna ziua,

Este bine ca ati optat pentru terapie fizica si kinetoterapie si ca faceti exercitii acasa. Acestea sunt foarte importante in mentinerea sanatatii coloanei vertebrale si reducerea durerilor.

In ceea ce priveste munca de birou, puteti incerca sa luati pauze regulate de cateva minute pentru a va ridica si a face niste exercitii usoare de intindere pentru a reduce tensiunea din zona lombara. Ar fi ideal sa aveti un scaun ergonomic si sa va ajustati pozitia astfel incat spatele sa fie cat mai drept posibil.

Daca simtiti ca durerea devine insuportabila si nu se amelioreaza cu exercitiile si pauzele regulate, ar trebui sa consultati un specialist in sanatatea coloanei vertebrale. Ei ar putea sa va ofere solutii mai specifice pentru problemele tale de sanatate.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/recuperare-medicala

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-coloanei-vertebrale/dureri-lombare_1671
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-coloanei-vertebrale/cum-pot-fi-ameliorate-durerile-lombarei_17361

Va dorim recuperare usoara!