Dg.Lacunarism central in ACP drept.Ce- mi recomandati ca tratament in urma rezultatului RMN?

Afectiuni neurologice Atrofia cerebeloasa Boala charcot marie tooth Malformatia arnold chiari Distonie Boala Huntington Hiperekplexia Neuropatie motorie multifocala Distrofie musculara Slabiciune musculara grava Miopatie Neurofibromatoza Neuropatie periferica Sindrom pseudobulbar Sindromul picioarelor nelinistite Spina bifida Siringomielia Sindromul de apertura toracica Mielita transversa
+16
Vezi toate grupurile

Postata de Utilizator21528965912 cu 5 ani in urma.

Atrofie cerebrala cortico-subcorticala focalizatz vermin asociata cu o lacuna in izosemnal T2, moderat hipersemnal FLAIER si hiposemnal T1, evidenta in hipocampul drept dar si adiacent pertelui intern al cornului temporal si occipital al VL drept, sugerand lacune ishemice in teritoriul profund al ACP drept.

Raspunsuri (1)

Psih. Stefania Budacu

acum 5 ani

Buna ziua! Din ce scrie aici, mi se pare important sa va atrag atentia ca ati facut accidente vasculare cerebrale, probabil cele mai multe "duse pe picioare" - adica fara deficit motor sau de limbaj. Acest lucru arata tulburari de coagulare. Va recomand sa mergeti la Hematologie la Fundeni, sa luati legatura cu doamna Prof.Dr. Uscatescu si sa stabiliti linia de investigare si tratament. Intre timp, va recomand sa faceti dozare de vitamina D3 (din sange) si sa consumati polen si ceai de ghimbir (daca sunteti bine cu stomacul!), o cana pe zi, dupa amiaza (caz in care nu mai luati aspirina).
Toate cele bune!