De ce nu pot să fiu lucid?

Afectiuni neurologice

Postata de Sergiut cu 2 saptamani in urma.

Bună! Duminică 14aprilie seara am petrecut și am băut multa bere ajuns acasă am început să vărs doar ca am vărsat mult, poate și de 5 ori. Marți am fost ok, doar ca mahmur, miercuri am fost aproape la fel, însă chiar și joi vineri am observat ca nu pot sa fiu lucid, nu pot sa gândesc clar, am fost astăzi mi-am făcut toate analizele și mi-au ieșit în regulă. De la ce poate fi? Doar poimâine reușesc să ajung la medicul de familie cu analizele. Am făcut toxinfecție cu alcool? O să treacă sau am să rămân cu problema asta deoarece am văzut pe internet ca poți să rămâi cu probleme psihice din cauza la vărsat? La o săptămână de la petrecere, câteodată reușesc să fiu ok câteodată nu. Ca și cantitate au fost 4halbe de bere și am 1.70/70kg dacă ajută. Multumes.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Consumul excesiv de alcool poate duce la deshidratare si la o variatie a nivelului de zahar din sange, ceea ce poate provoca senzatia de neclaritate mentala sau o stare de "ceata". De asemenea, alcoolul este un depresor al sistemului nervos central, poate deci afecta functiile cognitive si poate duce la afectarea temporara sau pe termen lung a memoriei, a concentrarii si a altor functii mentale.

In general, aceste simptome ar trebui sa se diminueze pe masura ce corpul se recupereaza, atat timp cat nu continui sa consumi alcool in exces. Consumul moderat si hidratarea corecta ar trebui sa ajute.

Insa, daca simptomele persista sau daca va ingrijoreaza, este foarte bine ca ati facut analizele si ca veti merge la medicul de familie. El va poate oferi cel mai bun sfat in functie de simptomele dvs. si de rezultatele analizelor de sange.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/neurologie sau https://www.clickmed.ro/medic/psihiatrie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Alcoolul/alcoolul-de-la-obisnuinta-la-abuz-si-dependenta_1234
sfatulmedicului.ro/Alcoolul/alcoolismul-abuzul-de-alcool-sau-dependenta_22
sfatulmedicului.ro/Abuz--dependenta--si-intoxicatii/7-semne-de-alcoolism_7626