Cum pot rezolva macar temporar o durere acuta de omoplat si mana dreapta?

Afectiuni neurologice

Postata de MembruMobileApp1505235423 cu 6 ani in urma.

Am o durere cumplita care pleaca din spatele omoplatului drept spre gat si in toata mana dreapta, pana la cot si mai slab pana la degete. Bratul drept il simt amortit si am dificultati in miscarea degetelor mainii drepte. Durerea radiaza si in fata, pe piept. Cred (nu sunt sigura) ca durerea mea este de ordin neurologic.
Sunt in Elvetia, in zona germana si in cazul in care voi merge la urgenta, nestiind limba, nu le voi putea explica ce si cum ma doare... Apoi... aici nu se gasesc medicamente miorelaxante...
De aceea, va rog din suflet sa-mi acordati macar ''primul ajutor", pana cand voi putea reveni in tara, pentru investigatii amanuntite.

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Pentru un diagnostic complet va recomandam sa mergeti la un control medical.
Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Afectiunile-membrului-superior/cauzele-durerii-de-umar_9219

MembruMobileApp1505235423

acum 6 ani

Multumesc! Oricum imi propusesem sa imi fac investigatii amanuntite, pentri ca vreau sa stiu ce probleme de sanatate am. Acum voiam doar sa stiu cum se pot atenua durerile severe, pe care le am in partea exterioata a omoplatului drept, pana la revenirea mea in tara.

Bizoi Lucian Florin

acum 6 luni

Salut! Cred că am și eu aceeași problemă și vreau să vă întreb v-ati vindecat și de ce suferiți?