Bună seara?

Afectiuni neurologice

Postata de Utilizator21531416312 cu 10 luni in urma.

Bună seara. De ceva vreme (3 săptămâni) mă cumflarea ganglionilor limfatici;onfrunt cu o dificultate în înghițire a alimentelor mai ales a celor solide. Am mai avut aceasta afecțiune in trecut dar a trecut de la sine. In ultimele doua săptămâni au revenit simptomele și parcă nu mai dispar.
Am făcut analizele de sânge și totul a ieșit ok. Am fost la un specialist și mi s a comunicat că e din cauza stresului cronic. Urmez un tratament momentan de 5 zile și pot spune că sunt mai ok. De 3 zile simt uneori un nod în gât.
Înghit fara dureri sau arsuri.
De fiecare dată când mă puneam la masă dezvoltam o panica și nu reușeam să mă controlez.
Am inceput sa mai mănânc cat de cat. In prima zi de tratament nici nu puteam mânca și eram foarte stresat și panicat. Am fost diagnosticat cu Anxietate.
Întrebarea mea este: Poate fi vorba de un cancer in gat ? Țin să menționez că alte simptome nu am. Îmi e teama sincer. As dori părerea unui medic. Mulțumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 10 luni

Buna ziua,

In mod normal, ganglionii limfatici mariti nu sunt un semn al cancerului; au multe alte cauze posibile, inclusiv infectii si inflamatii. Cu toate acestea, daca sunteti ingrijorat, ar trebui sa discutati cu medicul si sa-i explicati simptomele in detaliu. Medicul poate face o examinare fizica si poate decide daca este necesar sa efectueze investigatii suplimentare pentru a elimina orice afectiune cauzata de ganglionii limfatici mariti. Este important sa urmati tratamentul prescris si sa discutati cu medicul dumneavoastra despre orice intrebari sau ingrijorari pe care le puteti avea.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/endocrinologie
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/inflamatia-ganglionilor-limfatici_8489