Apnee ?

Afectiuni neurologice Afectiuni si tulburari cardiovasculare Apnee in somn

Postata de MembruMobileApp150330210425692 cu 3 ani in urma.

Buna ziua,

De aproxumativ 2 saptamani dupa ce adorm la o ora aproximativ ma trezesc brusc si simt cun de pa nivelul gatului mi s-a taiat respiratia si nu pot inghiti pentru cateva secunde. In cursul noptii trecute s-a repetat de 2 ori ,imi simteam limba uscata sa zic asa ,am baut apa de mai multe dar situatia nu s-a schimbat.Prima data cand a aparut m-am trezit cu stare de panica si am inceput sa tremur si sa-mi bata inima mult mai tare.Mentionez ca in ultimq perioada am seri in care am inceput sa sforaii sau sa ma trezesc obosita sau "nebuna de cap " ,sa nu ma pot concentra la nimic,sa fiu iritata si indispusa.Mentionez ca ultima data cand am avut cele 2 episoade ,simteam cum mi s-au umflat si amigdalele,le-am vazut in onglinda ca erau marite si era mai profunda acea senzatie greoaie de inghitire.De asemenea de cand am inceput sa am senzatiile astea simt o apasare la nivelul pieptului.Cum ar trebui sa procedez?Multumesc frumos.

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum 3 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa contactati medicul de familie. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Insuficienta-respiratorie/apneea-de-somn-sindromul-de-apnee-in-somn-sas_516