Amorteala in ambele picioare?

Afectiuni neurologice

Postata de Utilizator11630901335 cu 2 ani in urma.

Buna dimineata.Am nevoie de ajutor pentru ca am probleme cu ambele picioare care sunt amortite in zona talpilor si a degetelor.Dureri nu am doar senzatii ciudate cum ar fi arsuri in zona talpilor si cateodata vibratii in gambe parca muschii tresar cam asa ceva.Mentionez ca in urma cu doi ani am fost internat in spital din cauza unui accident in urma caruia am suferit o hernie de disc mai exact l5-s1.Medicii mi-au dat de ales intre operatie sau refacere cu fizio, kineto si tratament ceea ce am si urmat pentru ca eram gras (145 kg si 190 )si au zis ca operatia poate fi complicata.Pot sa merg normal sa ma aplec dar ma gandesc sa nu se agraveze traba asta cu amorteala.Dureri nu am.Si o sa ma las si de fumat(acum fumez cam un pachet pe zi).Ce parere aveti si totodata multumesc anticipat pentru ajutor.As dori sa stiu ce am de facut pentru ca traiesc in UK si nu prea ma inteleg cu doctorii aici.Amorteala asta o am de peste 6 luni dar nu am bagat in seama ca nu doare.

Raspunsuri (1)

Utilizator11642179294

acum 2 ani

Amortealea si senzatiile ciudate pot sa apara din diverse motive: lipsa de vitamine - complexul B si D, lipsa de miscare, greutatea, probleme in zona lombara - se corecteaza prin kinetoterapie si inflamatii la nivelul membrelor. O programare la neurolog e cel mai indicat lucru.