Ce tratament pentru afectiuni ale pieli ar fi potrivit??

Afectiuni minore ale pielii

Postata de Dani cu 3 saptamani in urma.

Mi-a aparut o iritație ca ciupitura de tânțar, pe fese și s-a extins pe un picior. Am avut mâncarime și usturime, dar suportabile. Am uns pe rând cu Sudocrem, Benzoat de benzil, Nidoflor, Advantan... Majoritatea s-au uscat imediat, dar una a devenit ca o bobiță de piper, tare, sub piele. Apoi a aparut alta alături, apoi incă 3-4 mai jos...Nu mă doare, nu face puroi, este doar foarte roșie, oarecum neregulată ca formă si pare că se extinde spre zona genitală. Ce ar putea fi? Prima apariție a fost acum trei săptămâni.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

Sunt multe posibile cauze pentru simptomele pe care le-ati descris, de la infectii cutanate, cum ar fi foliculita sau celulita, pana la probleme dermatologice, cum ar fi dermatita alergica sau acnee.

In ciuda tratamentelor pe care le-ati incercat, daca problema persista si se extinde, este important sa mergeti la un medic dermatolog pentru a obtine un diagnostic corect si propriu.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-de-piele/eruptiile-cutanate_9652
sfatulmedicului.ro/Candidoza-si-alte-infectii-micotice/cum-puteti-recunoaste-candidoza-cutanata-si-cum-se-poate-tratai_15021