Buna ziua, am o iritatie pe fata?

Afectiuni minore ale pielii

Postata de Utilizator21722185850 cu 2 luni in urma.

Buna ziua, am folosit o crema AHA Creme de la Medica 120 si am pe fata o iritatie care persista de aproximativ 5 zile. Sunt ca niste bubite foarte mici, nu ma mananca dar se vad foarte urat in jurul gurii. Este cazul sa ma duc la dermatolog?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Este posibil ca iritatia sa fie cauzata de crema AHA Creme de la Medica 120, fie pentru ca pielea dumneavoastra a reactionat la unul dintre ingredientele acesteia, fie pentru ca a fost folosita in exces sau pe o piele sensibila.

Este recomandat sa incetati utilizarea cremei si sa aplicati o crema calmanta sau un ulei natural pentru a ajuta pielea sa se recupereze. Daca iritatia persista sau se agraveaza, va recomandam sa consultati un dermatolog.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia:
www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-de-piele/iritatiile-pielii-cele-mai-frecvente-afectiuni-si-cauzele-lor_16928

Utilizator21722249241

acum 2 luni

Buna, la fel am patit si eu cu o alta crema de la Medica120, cel mai bine este sa nu utilizezi crema respectiva, probabil contine substante care nu sunt ok pentru pielea ta. Daca persista ar fi bine sa vezi un medic.