Urgent !

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de rian cu 13 ani in urma.

Durerea s-a instalat acum aproximativ 12 ore in urma efortului fizic.

Este vorba de zona superioara a coloanei vertebrale, central.

Durerea este continua, si se accentueaza la orice miscare efectuata.

Singurele pastile pe care le am la indemana sunt Ibalgin rapid.

Sa continui tratamentul cu ibalgin ? (am luat 1 comprimat)

Raspunsuri (5)

cristina

acum 13 ani

In cel mai rau caz este o deplasare a unui disc cartilaginos dintre vertebrele coloanei (hernie). In cel mai fericit caz este o contractura musculara = cârcel. Oricum, mergi de urgenta la ortopedie. Trebuie facuta o radiografie să vezi ce este înăuntru. SĂNĂTATE MULTĂ ! și evită pe cât posibil miscările de trunchi.

rian

acum 13 ani

Multumesc pentru promptitudine.

Singurul inconvenient este ca ma aflu in Germania, nu cunosc germana, si abea ma pot ridica din pat.

Practic culturismul, iar locul actual de munca presupune tot efort fizic, deci este foarte posibil sa fie un caz de hernie. De specificat ca lucrez intr-o hala frigorifica, ~-28 grade celsius.

Daca continui administrarea cu ibalgin rapid, sunt sanse sa se amelioreze durerea ?

cristina

acum 13 ani

Ibalgin este doar un anti-inflamator deci nu-ti pune discul vertebral la loc. Daca e hernie, ibalgin nu e de folos. Ti-ar trebui un masaj de kiroterapie (Kiroterapia inseamna corectia manuala a coloanei vertebrale; este cea mai sigura si ne-instruziva metoda de tratare a durerilor de spate, de cap, de articulatii). Fa-ti un bine (pentru sanatatea ta) si incearca sa ajungi in tara. Mai este posibil sa ai parte de o contractura musculara. Lucrul in hala frigorifica nu este usor. La minus 28 de grade e greu sa respiri dar sa mai si lucrezi .....
Daca nu cunosti germana, cum lucrezi acolo ? apeleaza la cineva cu care te intelegi macar in engleza sa mearga la farmacie sa iti aduca si un unguent incalzitor de genul : FINALGON sau REVULSIN. ATENTIE !!! efectul de incalzire apare dupa aproximativ 10 minute de la aplicare. Sa nu dai cu mai mult decat scrie in prospect, pentru ca apoi stai sub duș ca te arde foarte rau.
Angajatorul ar trebui sa-ti asigure accesul la asistenta medicala de urgenta.

rian

acum 13 ani

Cunosc engleza, si cel mai probabil voi face o vizita la farmacie.

Angajatorul...e roman, si asigura doar ce se poate asigura si in Romania, deci mai nimic.

Multumesc pentru interventie Cristina, mi-a fost de ajutor.

O zi buna !

Criss77

acum 13 ani

Buna, am citit mesajul tau, sfatul meu e sa te duci la dr, exact cum spunea si Cristina, si acolo o sa iti spune cel mai bine ce bun pt tine. Eu am avut hernie de disc, si acum o luna m-am operat, sint foarte bine acum.... Asa ca du-te la dr, e cel mai bine asa. Te pup si Doamne ajuta... Sanatate multa!