Suspiciune inalta de spondiloscita la nivel L2 -L3?

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de Camelia cu 5 luni in urma.

As dori sa stiu ce presupune si ce tratament se recomanda

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Spondiloscita se refera la degenerarea graduala a discurilor intervertebrale si a articulatiilor din coloana vertebrala, iar nivelul L2-L3 se refera la zona lombara a coloanei vertebrale.

Suspiciunea inalta de spondiloscita la nivelul L2-L3 poate fi determinata in urma simptomelor si a rezultatelor testelor de diagnostic precum radiografii, tomografii computerizate sau imagistica prin rezonanta magnetica.

Tratamentul pentru spondiloscita poate fi individualizat in functie de gradul de afectare si de simptomele pe care le prezinta pacientul. Unele optiuni de tratament pot include:

1. Medicamentatie: administrarea de medicamente antiinflamatorii nesteroidiene pentru reducerea inflamatiei si a durerii, relaxante musculare pentru reducerea spasmelor musculare si analgezice pentru ameliorarea durerii.

2. Terapie fizica: fizioterapia poate include exercitii de intarire a muschilor din spate, imbunatatirea flexibilitatii si a posturii corecte, precum si terapie manuala, masaj si tehnici de relaxare.

3. Terapie prin injectii: administrarea de injectii cu corticosteroizi direct in zona afectata pentru reducerea inflamatiei si a durerii.

4. Terapie non-invaziva: utilizarea de dispozitive de sprijin, precum corsetele, pentru a reduce efortul asupra coloanei vertebrale si a sprijini postura corecta.

5. Chirurgie: in cazurile severe sau atunci cand tratamentele conservatoare nu functioneaza, poate fi necesara interventia chirurgicala pentru corectarea problemei, precum fuziunea vertebrala sau laminectomia.

Va recomandam sa va programati la un medic reumatolog: https://www.clickmed.ro/medic/reumatologie

Articol recomandat
sfatulmedicului.ro/Oase-si-articulatii--membrele-/boala-degenerativa-a-discului-intervertebral_1659