Spuneți mi va rog ce sa fac sa mai stau acasa sau nu ?

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de Utilizator11708507037 cu 2 luni in urma.

Buna acum 3 zile am căzut și m-am lovit la copcis mi sa umflat și am dureri am luat crema antimflatoare

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

In primul rand, este recomandat sa continui sa stai acasa si sa iti odihnesti piciorul afectat. Continua sa aplici crema antiinflamatoare, dar daca nu observi o imbunatatire semnificativa a starii tale in urmatoarele zile, este posibil sa fie nevoie de un consult medical.

De asemenea, ar putea fi recomandat sa iti incalzesti zona afectata cu o patura electrica sau o sticla cu apa calda, sa iti mentii piciorul ridicat (aceasta va ajuta la reducerea umflaturii) si eventual sa iei un medicament antiinflamator sau un analgezic, daca durerea este prea mare.

Insa, cel mai important, daca durerea este prea puternica, daca nu poti sa iti folosesti piciorul sau daca simti amorteala sau slabiciune in picior, trebuie sa mergi urgent la spital.

Daca umflatura si durerea persista, este recomandat sa mergi la un medic ortoped pentru investigatii suplimentare.
Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/ortopedie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Afectiunile-coloanei-vertebrale/durerile-de-coccis-cum-se-pot-trata_16696

Utilizator21637688128

acum 2 luni

Dacă durerile și umflătura persistă, îți recomand să mergi la medic pentru o evaluare și, eventual, pentru investigații suplimentare, cum ar fi radiografiile sau ecografiile, pentru a exclude leziunile grave sau fracturile. În funcție de recomandările medicului, ar putea fi necesar să stai acasă pentru a te odihni și a permite vindecarea, sau s-ar putea să fie necesar să urmezi anumite tratamente sau terapii.