Spondiloza cervicala este vindecabila?

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de Mary cu 5 luni in urma.

Bună seara, de câteva zile simt asa ca ca si o arsura solara a fetei pe partea stanga si acum a început cu amorțeală...ce ar putea fi? Mulțumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Spondiloza cervicala este o afectiune cronica a coloanei cervicale care nu poate fi vindecata complet. Aceasta apare datorita procesului de imbatranire si uzura a discurilor intervertebrale si a articulatiilor coloanei cervicale. Cu toate acestea, spondiloza cervicala poate fi gestionata si simptomele pot fi ameliorate prin tratament adecvat, care poate include medicamente pentru reducerea inflamatiei si a durerii, fizioterapie, exercitii pentru intarirea musculaturii cervicale si utilizarea curentului electric, acupunctura sau masaj terapeutic.

In ceea ce priveste simptomele pe care le descrieti, arsura faciala si amorteala pot fi rezultatele altor afectiuni sau probleme de sanatate. Este important sa consultati un medic pentru a obtine un diagnostic precis si un tratament adecvat. Pot fi mai multe motive posibile pentru aceste simptome, inclusiv afectiuni ale nervilor faciali sau ale coloanei cervicale, iritatii ale pielii sau a nervilor faciali, sau alte probleme medicale. Numai un specialist va poate furniza un diagnostic corect si va poate oferi un tratament adecvat.

Va recomandam sa va programati la un medic neurolog: https://www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articol recomandat
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-coloanei-vertebrale/spondiloza-cervicala-cauze-simptome-tratament_10901