simptome multiple va rog un sfar

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de catalin b cu 11 ani in urma.

buna ziua..tot citind forumurile dumneavoastra mi-am facut curaj s postez si eu...sincer sa fiu nu stiu cu ce sa incep...in ultima perioada trec prin momente de cosmar...am ajuns de 3-4 ori la spital de fiecae data cu probleme diferite...

momentan simptomele sunt urmatoarele...nu stiu si nu pricep ce legatura au intre ele si daca au deci o sa incep sa le insir...poate cineva are o idee...

-durere de spate...zona bazinului+picior stang cateodata ...cand ridic piciorul stang in anumite momente simt cum pocneste osul undeva la bazin zona din spate...nu este dureros...senzatia de durere apare intamplator + un fel de senzatie de arsura

- zona abdominala stanga ma arde si simt un fel de umflatura...nu se vede umflatura dar se simte cand ma aplec cand apas cateodata...tin sa mentionez ca aceasta senzatie dispare o data la 3-4 zile dupa un scaun violent si "eliberator" dupa care senzatia repare in ziua urmatoare si tine pana la urmatoru scaun dupa 3-4 zile...adica scaun violent!...

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Ati descris foarte bine relatia "durerii"abdominale cu defecatia ceea ce sugereaza ca aceasta apare in contextul constipatiei ( pe fondul distensiei de colon-sigmoid). Nu ar fi rau sa consultati medicul internist ( sau gastroenterolog) pentru efectuarea unei irigografii sau colonoscopii ( pentru a exclude un substrat anatomic).
De asemenea, este recomandat sa efectuati un consult reumatologic pentru investigarea durerilor de spate.

Aylin

acum 8 ani

Eu va recomand sa faceti si teste de paraziti, care dau aceleasi simptome si de multe ori o persoana este diagnosticata gresit ca ac***a atrita sau alte probleme. Umflaturile pot si cauzate de toxinele date de paraziti si acumularea lor in muschi si incheieturi, dau aceste dureri care nu prea cedeaza la absolut nimic, gen anti-inflamator sau calmante . Pot aparea in multe zone ale corpului, depinde de "traseul " larvelor si toxinelor.
Scaunul este "eliberator" de presiune in multe probleme , dar este doar pe momentul zilei, dupa urmatoarele mese presiunea reaparand ( aici sunt multe de spus si de investigat).
De altfel, durerea povestita de dvs. poate fi si de la un rinichi ptozat care poate ajunge pana in pelvis si reflecta si in spate. Incepeti cu o ecografie , analize de sange care sa includa o leucograma ( pentru detectarea de trichineloza in caz ...) si alte teste care sa includa alti paraziti posibili.
Multa sanatate !