Se pot opera chisturile Tarlov de 10mm și 13mm la nivelul S2 și hemangiom de 8 mm? la nivelul corpului vertebral T11?

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de Utilizator11558183722 cu 4 ani in urma.

Bună ziua . În data de 14 Mai 2019 am făcut RMN deoarece aveam dureri foarte groaznice care nu au cedat la antiinflamatoare ( de 2 ani ) și am un hemangiom de 8mm la nivelul corpului vertebral T11 și chiste Tarlov de 10 mm și 13mm la nivelul S2. Vă rog să-mi spuneți dacă se pot opera, deoarece doamna doctor șef de secție Otilia Margaritescu (Spitalul județean de urgență Craiova )mi-a spus
că nu sunt de operație. Sunt disperată și familia mea deasemenea... Vă cer ajutor ... nu știu încotro s-o iau...nu dispun nici de bani.

Raspunsuri (3)

Utilizator21559140779

acum 4 ani

da, se pot opera dar nu este indicata decat daca exista semne neurologice evidente, eu am 3 astfel de chisturi, 2 dede 18 si unul de 20 mm si sunt programata pentru operatie dar nu am alta optiune, mi s-a spus ca daca nu le scot, paralizez. Consultati un neurochirurg, daca este posibil unul bun si specializat in chrurgia spinla, cred ca asa se numeste. Sanatate multa.

Utilizator11573971678

acum 4 ani

Buna ziua,
Ne puteti zice cum a decurs operatia? Si eventual la cine s a facut. Astfel ne mai puteti ajuta si pe noi restul cei afectati

Merci!

Utilizator11573971678

acum 4 ani

Ne puteti spune unde ati facut operatia si eventual daca ne puteti spune un neurochirurg care are o experienta in boala asta.