Se mai poate face ceva?

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de Don Andres cu 11 ani in urma.

Am 19 ani, sunt baiat si cand eram ceva mai mic am fost diagnosticat cu scolioza, nu mai retin exact diagnosticul exact insa am facut putina gimnastica medicala si am renuntat.

Acum imi pare rau, fiindca nu sunt drept de spate, niciodata nu am stat eu drept, indiferent de scolioza sau nu, si acum coloana pare putin curbata sus la ceafa si arata inestetic.

Se mai poate face ceva la 19 ani sa imi indrept coloana sau deja oasele sunt crescute complet? As purta si corset, orice...

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este bine sa consultati un medic de recuperare medicala pentru evaluare si aprecierea gradului de scolioza; in functie de acesta se poate aprecia rolul gimnasticei medicale in recuperarea curburilor fiziologice ale coloanei vertebrale.

Don Andres

acum 11 ani

Dar teoretic, e posibil ?

FreeStyle11

acum 11 ani

Da poti sa ti-o indrepti, acum depinde si de gradul pe care il ai.Daca scolioza e avansata va dura mai mult pana ti-o vei indrepta dar pana la urma vei reusi.Trebuie sa vorbesti cu un doctor de recuperare medicala si el iti va spune exact.Dar oricum vei putea sa ai coloana dreapta asta e sigur ca doar esti tanar, vertebrele sunt inca mobile.Deci mergi la doctor si el te va indruma mai departe.Mult noroc!