scolioza

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de ionutz598 cu 11 ani in urma.

Buna,am fost diagnosticat acum 2 zile cu scolioza arciforma dextro-convexa dorso-lombara minima...vreau sa aflu si eu ce inseamna acest lucru si daca se poate trata si cat de grav este?...Multumesc!

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Scolioza este afectiunea in care coloana vertebrala este deviata intr-o parte, coloana vertebrala fiind in conditii normale dreapta. In mod obisnuit scolioza apare la mijlocul spatelui (coloana dorsala) sau in partea de jos a spatelui (coloana lombara).
Multi oameni au un anumit grad de deviere a coloanei. De fapt, curburile coloanei vertebrale mai mici de 10 grade sunt considerate deviatii normale ale coloanei. Scolioza este atunci cand devitia coloanei este mai mare de 10 grade. Coloana vertebrala se curbeaza de obicei in foma literei S sau C.
In cazul dumneavostra, deoarece este o forma usoara in devierea coloanei dorsale, se recomanda sa efectuati gimnastica medicala ; este bine sa luati legatura cu un medic de recuperare medicala care sa va explice tipul de exercitii fizice pe care trebuie sa le efectuati.

ionutz598

acum 11 ani

Asa o sa si fac,oricum e bine ca este o forma usoara si nu este nimic grav!!Oare o sa ma mai pot face antrenamente la sala de forta daca am aceasta afectiune??