Scolioza

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de Betty90 cu 12 ani in urma.

Buna,am 15 ani si de curand am aflat ca am scolioza.Sunt foarte speriata si vreau sa stiu daca ma voi vindeca vreodata si cum sau voi suferi toata viata de scolioza.De asemenea nu sunt prea inalta si vreau sa stiu daca e posibil sa pierd din inaltime din cauza scoliozei si cat?

Raspunsuri (7)

Medic Epuran

acum 12 ani

Pentru a vă putea lămuri asupra tratamentului şi consecinţelor acestei afecţiuni recomand citirea articolului despre scolioză de pe siteul sfatulmedicului.ro

Kinetoterapiebv

acum 12 ani

Draga mea,mergi la un centru de recuperare,consulta un medic,fa kinetoterapie pt scolioza,invata exercitiile,fa-le apoi zilnic si mergi la fiecare 6 luni la recuperare.Daca scolioza este la inceput,iar dr si kinetoterapeutul fac treaba buna si tu te ti de gimnastica medicala,la varsta ta,scolioza poate disparea

Anda

acum 12 ani

Buna sunt noua pe aici sa ma intrebam daca ma puteti ajuta careva cu un sfat ce sa fac eu m-am operat la spate acum 9 luni si acum as vrea sa ma operez din nou sa mai corectez ceva si am vorbit cu doctorul care ma operat si a zis ca nu se mai intinde si am zis sa incerc si la altul ca poate se mai intinde ceva trebuie sad si daca cunoasteti medici buni care opereaza imi puteti spuneti si mie va multumesc .

Medic Epuran

acum 12 ani

Puteţi încerca să obţineţi nişte sfaturi la Spitalul Bagdasar-Arseni unde se află o secţie de neurochirurgie foarte bună

ionelia

acum 10 ani

buna as vrea sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns la o intrebare...am 17 ani si am aflat de curand ca am scolioza S si vreau sa stiu daca se poate face ceva in legatura cu aceasta....ce exercitii trebuie sa fac mai exact....si daca trebuie sa fac neaparat kinetoterapie...va multumesc

Anda

acum 12 ani

Scuze vroiam sa spun am avut scolioza 90 de grade si acum am 30 si as vrea sa mai se corecteze ceva nu pot sta asa ma intelegeti si caut alti medici mai buni care sa ma poata rezolva m-am operat la spitalul grigore alexandrescu

Claudia

acum 12 ani

Daca sunt operata la coloana am voie sa ma plimb cu rolele?