Scolioza la adult

Afectiuni coloana vertebrala Scolioza

Postata de simona_mg cu 13 ani in urma.

Buna ziua .Am 37 ani si am scolioza dorsolombara sinistra convexa.Am dureri f mari de spate. Care este cauza si ce as putea face?La ce clinica imi recomandati sa merg?

Raspunsuri (19)

mikmok

acum 13 ani

Buna Simona,
Te sfatuiesc sa mergi la medicul de familie si poate iti va da trimitere catre un spital unde vei putea face un program de kinetoterapie, adica vei face exercitii pentru a-ti reveni. Multa sanatate

simona_mg

acum 13 ani

Multumesc pt raspuns,dar ceea ce-mi recomanzi este evaziv la noi.Sunt cadru medical si stiu cum merg lucrurile la noi.Doream o parere a unui medic specialist si o indrumare concreta catre o clinica din tara chiar si particulara.Medicul de familie nu are cu ce sa ma ajute.Multumesc oricum,dar ma asteptam la mai mult de atit.Recunosc ca este pt prima oara cind scriu pe un forum sau site.

claudiu

acum 13 ani

poti incerca la clinica neurochirurgie din cluj. multa sanatate

Mimi

acum un an

Ca masoterapeut iti recomand masaj profesional

Adina

acum 13 ani

Salut,
din pacate la varsta dv. nu se mai poate corecta scolioza, dar puteti scapa de durei si sa asuplizati coloana vertebrala prin obtinerea unui tonus muscular favorabil.
Mai bine cautati un cabinet de kinetoterapie in zona dv. particular, care sa execute si proceduri de fizio si sa le fie familiare si tehnicile fnp/pnf.
Se poate incepe cu electroterapie tratamentul, apoi cu laser daca este cazul, apoi imediat gimnastica medicala si manip**ari vertebarale (daca se pricepe kinetoterapeutul) si garantat scade durerea si obtineti asuplizarea coloanei, toate acestea fiind valabile doar insotie de imagine RX si evaluarea n.m.a.k. facuta de kinetoterapeut.
In rest va urez sanatate,
prof. kinetoterapeut Onu Ilie

simona_mg

acum 13 ani

Multumesc pt ajutor

toader marilena

acum 13 ani

am 37 ani am scolioza si am dureri in zona mijlocului ce-mi recomandati?

Anmo

acum 13 ani

Buna Marilena,

La Centrul de Sanatate ANMO activeaza un doctor chinez specialist in masaj traditional chinezesc. Iti poate rezolva problema.
TEL 021 320 44 66

bianka

acum 13 ani

ozonoterapia impotriva durerilor si inflamatiilor este uimitoare. se practica la unele clinici private

ANMO

acum 13 ani

Buna Simona,

La Centrul de Sanatate ANMO activeaza un doctor chinez specialist in masaj traditional chinezesc. Iti poate rezolva problema.
TEL 021 320 44 66

Adrian

acum 13 ani

Am 21 de ani si cauzez dureri de spate atunci cand stau in picioare mai mult de 2-3 ore fara pauza. Acum 2-3 ani acest lucru nu se intampla. Nu stiu exact cu cate grade imi este deviata coloana, dar se vede clar ca am soldul deformat. Vreau sa stiu daca la varsta sta se mai poate corecta (complet ma refer). Si mai vreau sa stiu in ce consta corsetul? trebuie purtat continuu? Va mltumesc

lorena

acum 13 ani

La clinica Alpha Medical Center se practica ozonoterapia care este foarte buna in afectiunile coloanei vertebrale, eu mi-am facut acolo tratament pentru deviatie de coloana si sunt foarte multumita, durerile s-au ameliorat la inceput iar acum nu le mai simt.Multa bafta si sanatate

Constantin

acum 13 ani

Terapia alternativa te ajuta-0722 344290

Raluca

acum 13 ani

Buna ziua, am 18 ani si am dureri foarte mari dupa 10 minute dupa ce ma ridic de pe scaun sau din pat. De fiecare data cand merg, stau in picioare sau alerg, practic tot timpul mai putin cand nu stau jos ma doare cumplit spatele in partea de jos. la inceput am crezut ca sunt rinichii, apoi ovarele, deoarece durerea o simt pe toata partea dreapta dar dupa analize, nu am avut nici o afectiune la acestea. Ce as putea face?

simona_mg

acum 13 ani

Draga Raluca esti tinara si e pacat sa nu te tratezi de pe acum.Fati o radiografie la coloana si vezi ce ai,iar daca este scolioza trateaz-o de pe acum.asta e doar inceputul durerilor.Eu am si stiu cum este.Multa sanatate

Sas Roxana

acum 13 ani

Incearca cu ozonoterapie care are niste beneficii foarte mari. In functie de zona din care esti intereseaza-te de o clinica /cabinet care practica ozonoterapia : Bucuresti,Bistrita,etc

Andreea

acum 11 ani

Buna ziua.Am coloana putin deplasata in partea stanga si cred ca am scolioza.Ma doare spatele doar cand stau mult in picioare(4-5 ore).O sa ma duc la un medic specialist dar sunt curioasa ce o sa-mi faca.Mentionez ca am 21 de ani si pana acum am facut 2 operatii(de apenticita si de abces perianal) si am ramas cu frica de ace si de doctori.In ce consta gimnastica medicala si fizioterapia?Am citit pe internet ca ar trebui sa port un corset.O sa fie incomod?La ce pret l-as putea gasi?Va multumesc.

MadaD

acum o luna

Terapia la sistemul David. Chiar face minuni.

MadaD

acum o luna

Terapia la sistemul David. Chiar face minuni.