scolioza dubla

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de angelica56 cu 13 ani in urma.

Am 29 de ani si sufar de la 15 ani de scolioza.In timp coloana s-a deteriorat.Sunt din Craiova, iar medicul de fizioterapie de aici mi-a recomandat un corset schnou, fara sa fie in stare sa-mi calculeze gradele.Coloana mea si-a pastrat mobilitatea, si cam atat la puncte bune.Intrebarea mea ar fi daca un corset mi-ar mai putea face ceva? sau ar inrautatii situatia.Medicul la care am fost m-a trimis la o farmacie din Craiova Cum este cu corsetele, in afara de pret cam 1300 lei , sunt bune? ar putea avea efect pozitiv?La cine ar trebui sa ma adresez pentru o opinie competenta?

Raspunsuri (9)

Alina Iatan, recuperare medicala

acum 13 ani

buna seara! corsetul face mult bine doar daca este corect! sunt foarte multe tipuri de astfel de corsete pentru diferite grade de scolioza si de tipul ei, daca e dextroconvexa...etc, asa ca primul pas e sa fie pus corect diagnosticul de stiut gradele si apoi se va lua un mulaj dupa care se va face corsetul respectiv.sau mai exista acelea elastice de tipul hamului, dar nu sunt asa scumpe(in jur de 90). intrati pe site-ul celor de la ortopedica si trebuie sa aiba un sediu si in orasul dvs. sigur va ajuta! si nu uitati sa faceti si gimnastica medicala, e foarte importanta! sanatate multa! Alina Iatan.

angelica56

acum 13 ani

va multumesc pentru raspuns.Asa cum credeam si eu , un corset prost facut face mai rau decat daca n-ai avea deloc.O sa incerc sa gasesc un medic competent.

Ionescu

acum 13 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

angelica56

acum 13 ani

o asemenea tampenie nu am auzit!!!!!!!!!!!!!!!

Betty

acum 12 ani

Buna,am 15 ani abia de curand am aflat ca sufar de scolioza si sunt foarte speriata.As vrea sa stiu daca ma voi vindeca vreodata sau voi suferi toata viata de aceasta afectiune.De asemenea nu sunt foarte inalta(1.66) si sunt destul de complexata si vreau sa stiu daca pot sa pierd in inaltime din cauza scoliozei.

ABE

acum 12 ani

Salut, si eu am dubla scolioza, am 1.96 inaltime, daca stau in picioare 12 ore imi dauneaza la coloana? Sala mai am voie? Multumesc.

Georgiana

acum 11 ani

Buna eu am scolioza de la 6 luni si am purtat tot felul de corsete pana la varsta de 5 ani si tot nu am scapat de operatie.Daca ai dori o recomandare incearca La spitalul foisorul de foc la dl Antonescu sau la spitalul Bagdasar la dl doctor Exergian

grosu iulia beatrice

acum 11 ani

buna ziua! ma numesc iulia si am 14 ani si sufer de scolioza in partea toracala si cea lombara. am fost la un prim doctor care mia dat corset si un an de zile de la 27 de grade mi la indreptat 2 grade insa pe cealalta din partea lombara nu a vazuta acel doctor si mi sa agravat. apoi am mers la o alta doctorita care ma tinut vro 2 ore dar foarte buna. mia masurat totul si ma trimis sa imi fac alt corset. acesta se numeste cheneu dar mia zis ca nu va mai revini la normalitatea. este vro sansa sa mi se indrepte mai mult decat ceea ce am acum?
In partea toracala am 25-26 de grade iar in cea lomabara 31 grade,ac***a in vedere ca am deja 2-3 ani de la prima menstrutie.
Va multumesc anticipat!

georgian

acum 9 ani

eu am descoperit ca am scolioza la 15 ani si 6 luni si am fost la doctorul MIhai Jianu din Bucuresti si mi.a dat corset 16 ore pe zi sa il port si sa vin la control dupa 6 luni..cand am inceput sa port corsetul aveam 40 de grade in forma de c si dupa 6 luni kumate am fost la control si mi.a facut radiografie si mai aveam 30 de grade si mi.a zis ca sa il mai port un an adica pana la 17 si sa vin la el sa il dam jos :)