Sciatica

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de PavElena cu 11 ani in urma.

Buna seara, de cateva luni incoace am tot avut dureri nu neaparat ale coloanei dar radiau de undeva de la coloana. Am dureri care imi radiza prin fese si cobor pe piciorare pan aproape de genunchi. Am avut perioade in care m-a durut mi tare si perioade in care durerile m-au lasat, problema este ca saptamana asta, am mers foarte mult pe jos si a inceput sa ma doar din nou, de obicei la repaus durerile nu se simt, in schimb se simt daca stau in fund. Ce este de facut?Este oare vb despre sciatica?Am fost la un medic si mi-a facut o radiografie, conform radiografiei nu apare nimic in neregula la coloana, dar mi-a spus si ca, daca ar fi vorba despre hernie de disc nu s-ar vedea in radiografie. Ce analize ar trebui sa fac?La ce medic ar trebui sa merg? Va multumesc!

Raspunsuri (5)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este recomandat sa consultati un medic reumatolog ( sau neurolog). Investigatia cea mai sensibila ( exacta) este RMN de coloana vertebrala.

PavElena

acum 11 ani

Ar putea fi probleme si mai grave decat o hernie de disc? In radiografie s-ar vedea daca ar fi probleme grave la coloana?

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Radiografia nu este atat de sensibila in detectia problemelor de coloana ( cum este RMN). Poate, in schimb, pune in evidenta modificari osoase ( deformari ale vertebrelor, deplasari vertebrale, unele tumori, etc).

PavElena

acum 11 ani

Multumesc mult pentru raspunsul dvs., am reusit sa-mi fac si o programare la neurolog, urmez sfatul dumneavoastra. Sanatate multa!

PavElena

acum 11 ani

Buna seara, am fost la neurolog si mi sa pus diagnostic lombosciatica si urmeaza sa merg la RMN. Ac***a in vedere ca, la radiografie nu mi-a aparut nimic in neregula ar exista posibilitatea ca in RMN sa-mi apara probleme grave, cum ar fi tumori? Va multumesc pt raspuns.