sall

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de Ioana10132930 cu 15 ani in urma.

am inceput sa acuz dureri grave la nivelul coloanei acum 5 luni durerea a persistat am mers la medic. si am fost diagnosticata cu scolioza, mi s-a dat un tratament pt calmare a durerilor.Pe moment durerile treceau dar dupa o jumtate de ora reapareau ...am mers la alt medic si m-a diagnosticat cu "contractura musculara" mi-a dat un tratament , acest tratament nu mi-a foolosit la nimic nici nu mi-a ameliorat durerile din contra au persistat.Problema mea este ca fac handbal de 3 ani si vreau performanta.Nu vreau sa renunt pt durerile de spate dar am dureri grave si nu mai pot face antrenamente deloc.Orice efort mic fac ma doare ingrozitor.Nici ghiozdanul nu pot sa il tin in spate.Am 16 ani!Operatia ar fi o solutie?Mi-ar calma durerile?Dupa operatie as mai avea voie sa fac sport? Va multumesc anticipat si va rog sa imi raspundeti.

Raspunsuri (2)

Alina286

acum 15 ani

sfatul doctorului meu intr-un caz identic, eu fiind diagnosticat cu scolioza a fost de gimnastica medicala sau kinetoterapie. (si eu fac polo de performanta)

adi3134498

acum 15 ani

Buna! Desi se zice ca sportivii sunt cei mai sanatosi oameni, uite, din pacate, ca nu este adevarat. Ti-as recomanda eu ceva, nu medicamente, nu operatie, ci un corset lombosacral pe care il gasesti pe site-ul http://www.tehnica-medicala.ro/products.php?product=Corset-lombosacral-%22lombostat%22
Eu am avut probleme mari cu spatele, am comandat acest corset ( locuiesc in Buzau, si mi-a fost adus acasa in 2 zile) si m-am simtit mult mai bine. Chiar si astazi il mai port atunci cand am dureri de spate. Succes!