Sacroiliace?

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de ANDREI cu un an in urma.

Buna ziua.
Ma confrunt cu o inflamatie sacroiliaca de 2 ani. Am luat tratament si un an practic nu am avut dureri. De 4 luni a inceput o durere in fesa dreapta si schiopatez. Am facut rezonanta magnetica si tot este de la acea inflamatie la sacroiliace. Am urmat tratament, am facut acopunctura dar totusi durerea exista.
Ar putea cineva sa ma ajute cu un sfat va rog.

Raspunsuri (1)

acum un an

Buna ziua,

Inflamatia sacroiliaca este o afectiune care poate fi dificil de tratat si care poate necesita o abordare multidisciplinara. Este important sa discutati cu un medic despre simptomele pe care le experimentati si sa luati in calcul si alte optiuni de tratament.

Puteti testa alte terapii cum ar fi fizioterapia, exercitiile de intindere si imbunatatirea posturii, pierderea in greutate sau evitarea anumitor activitati care pot agrava durerea.

Va recomandam sa va programati la un medic ortoped: https://www.clickmed.ro/medic/ortopedie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-coloanei-vertebrale/sacroileita_19949
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-rinichilor/durerile-joase-de-spate_9150
sfatulmedicului.ro/Suplimente-nutritive/solutii-eficiente-sa-combati-inflamatiile-articulare_11340