Sa nu facem cocoasa ...

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de dani1006 cu 10 ani in urma.

Buna ziua ! Am 17 ani 67 kg 1.73 inaltime si de cvea timp nu numai colegii cat si parintii mi-au spus ca am inceput sa am cocoasa . Eu zic ca ar putea fi pusa si pe seama faptului ca am slabit in ultimul an de la ~80 kg. Cum as putea sa vad cat de cat gradul de deformare. M-am pus lipit de un perete dar nu-mi dau seama. Va rog daca puteti sa-mi scrieti cateva cuvinte legate de aceasta problema .Cum pot evita / ''''repera'''' .

Va multumesc mult ! O seara buna !

Raspunsuri (2)

FreeStyle11

acum 10 ani

Dute la un medic ortoped ca sa iti evalueze situatia.Iti va face o radiografie si pe baza acesteia se va vedea gradul de deformare.Daca e minor se repara prin exercitii speciale de indreptare a coloanei, iar daca e mai sever, desi in cazul tau nu cred ca e, pt ca altfel ar fi fost mai evidenta deformarea este necesara interventia chirurgicala.Poate ca, cocoasa e cauzata si de stilul de viata, de postura la birou etc.In orice caz la ortoped si pe baza radiografiei se va pune un diagnostic si o schema de tratament.

Georgiana Ghone

acum 8 ani

Buna seara am si eu o intrebare ...eu sunt cocosata si ma deranjează coloana ...eu stau 8 ore in fund poate de la asta? Intradevar am si ridicat foarte mult ce sfat imi puteti da va multumesc