rog interpretare RMN

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de ana2simona cu 12 ani in urma.

Buna ziua, va rog daca se poate sa-mi interpretati si mie rezultatul RMN

- usoara scolioza lombara dextro-concava si accebturare a lordozei lombare
- minime deshidratari discale la nivelul discurilor L3, L4 si L5
- la nivelul L3-L4 : mic debord discal circumferential L3 si o mica protuzie laterala stanga adiacenta radacinii foraminale L3
- la nivelul L4-L5: mic debord discal circumferential ce atinge sacul dural la emergenta radacinilor canalare L5, precum si minim contacft cu radacina foraminala dreapta L4; se asociaza hipetrofia articulatiilor intervertebrale posterioare;
- la nivelul L5-S1: discul intervertebral nu depaseste marginile postero-laterale vertebrale;
- conul medular, filum terminal cu morfologie si semnal normal

Spuneti-mi , va rog daca o sa scap vreodata de dureri.
Multumesc!

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

pentru a combate durerile, ar fi bine sa efectuati fizioterapie (masaj, ultrasunete, electroterapie), kinetoterapie (pentru mentinerea corecta a posturii), tratament antialgic in dozele recomandate de medicul curant. in conditiile in care durerile (ale coloanei vertebrale)se agraveaza si persista mai mult de 4 saptamani, se va apela la un consult neurochirurgical.

ana2simona

acum 12 ani

Multumesc pentru raspuns.
Acum o luna am facut 2 saptamani de fizioterapie (unda scurta, medie frecventa, ultrasunete si kineto) si in acelasi timp am luat tratament cu Celebrex si Midocalm , iar durerile parca sunt din ce in ce mai puternice.
Maine o sa merg la consult la medicul reumatolog care mi-a recomandat sa fac RMN-ul.