RMN REZULTAT

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de holbea cu 12 ani in urma.

COLOANA VERTEBRALA APARE CU O REDUCERE LORDOZEI FIZIOLOGICE SI PROMONTORIU NORMAL. PLATOURILE VERTEBRELOR PREZINTA CONTUR NET .Corpul L 3 are inaltime redusa ,aspect cuneiforme pe sectiunile sagotale,iar spongioasa prezonta arii liniare de hiposemnal T 1 si T 2 .Zidul posterior este deplasat si comprima sacul dural ,Spongioasa corpilor vertebrali L 5 si S 1 si discul intervertebral corespunzator, prezinta subcondral arii de hipersemnal T 2 si hiposemnal T 1, Laminectomie stanga L 5 cu modificari de fibroza epidurala .
Spatiul discal L4- L5 .are hipersemnal T2 central redus si inaltimea normala .
Canalul madular fara anomalii de semnal .
Concluzii:
Aspect postoperator L 5 cu fibroza epidulara stanga si modificari inflamatorii vertebro -discale L5 - S1
Fractura - tasare veche L 3 CU COMPRESIUNEA SACULUI DURAL CE REPREZINTA ASTEA CA SE PUTEAU INTAMPLA DACA A CAZUT IN UMAR DE PE O BANCHETA

Raspunsuri (1)

Mihaela22120678

acum 12 ani

Este vorba de o fractura-tasare la vertebra L3, in urma unui traumatism. Poate sa fie vorba si de un traumatism minor, poate chiar trecut cu vederea, daca persoana respectiva sufera de osteoporoza.