RMN coloana lombara

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de robert777 cu 12 ani in urma.

Buna ziua ma numesc Robert am 34 de ani......Tehnica explorarii IRM : au fost executate secventele urmatoare:
sagital-T2, axial T-2, sagital T1, sagital STIR incepind de la vertebra D12 si incluzand coccigele.
Descrierea explorarii efectuate :
Explorarea IRM a coloanei lombare evidentiaza aplatizarea lordozei
lombare. Canalul spinal prezinta un calibru normal. Corpii vertebrali sunt
in numar normal, cu forma si cu raporturi de vecinatate in limite normale.
Articulatiile intervertebrale prezinta un contur cu margini netede
continue, iar corpii vertebrali sunt aliniati, atat pe conturul vertebral
anterior, cat si pe cel posterior. Conul medular se termina la nivel de L1
de unde se divide in filamentele cozii de cal. Spatiul dural este normal
in portiunea lombara cat si in cea sacrata. Intensitatea semnalului
maduvei osoase a corpilor vertebrali este normala. Tesuturile moi
prevertebrale si paravertebrale nu prezinta anormalitati.
Discul L5-S1 este evident deshidratat. La acest nivel se constata o hernie
de disc cu baza larga de implantare, de tip postero-median (dimensiuni
18/5/9mm), cu fisura anulara partial si care amprenteaza modearat sacul dural.
Protruzie de tip circumferential posterior si intraforaminal bilateral exista si la L4-L5, cu tangent la sacul
dural.
Rezultat Examinare:
Concluzii:
Dr. Sfrangeu Silviu
Hernie de disc subligamentara, postero-mediana la L5-S1. VA ROG SA IMI DATI UN RASPUNS DACA E NEVOIE DE OPERATIE SAU SE POATE CU TRATAMENT?VA MULTUMESC ANTICIPAT

Raspunsuri (1)

ramona

acum 11 ani

ca tine sunt si eu si nu scap fara operatie