RMN coloana limbara?

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de MembruMobileApp1509303644 cu 6 ani in urma.

Buna ziua,
in urma efectuării unui RMN lombar am primit următoarele concluzii: Corpuri vertebrale cu dimensiuni în limite normale, cu modificari parcelare de transformare adipoasa. Mici osteofite anterioare si laterale la multiple nivele. Hernii intraspongioase milimetrice la nivelul platourilor adiacente discurilor L4 si L5. Modificari de tip mixt, Modic 1 si 2 (de tip edem inflamator si adipos), la nivelul platourilor adiacente discurilor L4 si L5.
Disc intervertebral L5 în hiposemnal T2, cu aspect deshidratat.
Modificari de tip inflamator la nivelul articulatiilor interapofizare de la L2-L3 la L5-S1, bilateral.
Chist Tarlov de ~13 / 9 mm în dreptul corpului vertebral S3.
Con medular la L1. Cordon medular din câmpul de examinare cu morfologie si semnal IRM în limite normale.
Protruzie posteromediana de 17 / 7 / 12 mm la L5 ce determina usoare conflicte discoradiculare S1 bilateral la emergenta din sacul dural. Debord discal circumferential L4 ce determina conflicte discoradiculare extraforaminale L4 bilateral si la emergenta din sacul dural L5 bilateral. Modificari de tip inflamator la nivelul articulatiilor interapofizare de la L2-L3 la L5-S1, bilateral.
Modificari de tip mixt, Modic 1 si 2 (de tip edem inflamator si adipos), la nivelul platourilor adiacente discurilor L4 si L5.
Imi puteți spune , va rog, care ar fi tratamentul cel mai potrivit in acest caz .
Va Multumesc !

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Va recomandam sa mergeti la medic pentru interpretarea analizelor sau puteti folosi serviciul cu plata (//sfatulmedicului.ro/consulta-medicul-online), unde veti primi raspunsul medicului.