rezultat rmn

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de lucia filip38 cu 12 ani in urma.

VA ROG SA-MI SPUNETI DAC ESTE CAZUL DE OPERATIE LA URMATORUL DIAGNOSTIC. DEBORD DISCAL L5-S1 CU UN FOCAR HERNIAR LATERALIZAT POSTERIOR STG. COMPRESIV DURO-RADICULAR. VA MULTUMESC.

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi necesar sa apelati la fizio-kinetoterapie; in cazul puseelor dureroase se indica tratament antialgic, antiinflamator in dozele recomandate de medic ;in conditiile in care nu exista un raspuns la tratamentul maximal timp de 4-6 saptamani, se apeleaza la consultul neurochirurgical.
incercati sa nu ridicati greutati (de peste 5 kg), sa adoptati o postura corecta ridicarii unor obiecte ( sa se faca indoind coapsele si genunchii cu spatele in pozitie intermediara), pozitia sezanda e cea mai solicitanta si la fiecare 30 – 45 minute se vor face pauze, mers prin camera, intins, se vor folosi scaune ergonomice;se va scadea in greutate ,de evitat pozitia picior peste picior, evitarea expunerii la frig, gimnastica medicala pentru tonifierea musculaturii abdominale si lombostat in perioadele de suprasolicitare (corset lombar)

alina brendea

acum 10 ani

M-a depistat cu hernie discalá la nívelu L5-S1,si mi-a descartat una si L4-L3 Ce se poate face pt k am dureri groaznice de spate si picorul stîng am deja o rezonantá fácutá dar nu mai pot astepta dupá specialis asteptare e un calvar pt mine