REZULTAT RMN

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de ella_gabriela cu 12 ani in urma.

VA ROG SA-MI SPUNETI CE TRATAMENT TREBUIE SA URMEZ IN URMA REZULTATULUI DE MAI JOS:
RMN COLOANA LOMBO-SACRATA

REZULTAT:

Modificari degenerative la nivelul spatiilor intervertebrale lombo-sacrate.
La L3-L4-L5-S1 exista protruzii discale minime de 2-3 mm care amprenteaza sacul dural, dar fara compresiuni radiculare evidente.
Nu se constata modificari in structura medulara terminala.
Nu se constata modificari de calibru ale canalului rahidian.
In corpul vertebral L2 exista un hemangiom de 16 mm diam. cu matrice inactiva, izosemnal in secventele STIR. Inaltimea corpilor vertebrali este pastrata.

Concluzii: Protruzii discale minime L3-L4-L5-S1 cu amprente durale pe fond degenerativ. Se recomanda control RM peste 6-12 luni.

ALBA GABRIELA, [email protected]
tel.0740464082
VA MULTUMESC!

Raspunsuri (4)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Tratamentul si regimul de viata- efort - il poate stabili numai medicul specialist sau primar, neurochirurg . Nu se impune operatie in aceasta faza.

Adina

acum 12 ani

Pentru asaceva recomand cu mare caldura tratamentul fizical-kinetic format din: electroterapie analgezica, ultrasonoterapie cu voltaren, laserterapie LLLT cu sonda IR - puteri de la 50-100mW/punct, lumina polarizata/RIR, si program williams asistat de kinetoterapeut.

Kinetoterapiebv

acum 12 ani

Tratament de recuperare,mergi la un centru/clinica de recuperare,consulta un medic de recuperare/BFT si faci fizioterapie(electroterapie,ultrasunet,etc) si kinetoterapie daca este cazul.Nu e ceva foarte grav,dar nicidecum de neglijat!

cristi

acum 10 ani

in urma rez.de la rmn.concluzia este.minima protruzie cervicala c5,cu aprentare durala.si hemangiom vertebral d2.va rog ce imseamna si cat de grav ii?ce tratament ii in dicat
si daca am voie sa kineto.va multumesc.