rezultat rmn cervical

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de alecristiana cu 12 ani in urma.

ce inseamna cele 2 concluzii dupa rmn-ul cervical facut: protuzie discala postero-laterala stanga c4-c5 cu intindere in plan trasversal de 5 mm cu contact radicular stang preforaminal si protuzie discala t3-t4 fara compresie radiculara?

Raspunsuri (1)

Adina

acum 12 ani

Buna ziua, dupa concluzii se pare ca discul intervertebral dintre C4 si C5 este herniat, cu o compresie pe nerv, si pe toracala tot hernie de disc dar fara alte implicatii nervoase.