Rezultat examen radiologic

Afectiuni coloana vertebrala Examen radiografic

Postata de SComan cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
La sfarsitul lunii febr.2011 am facut o operatie de hernie de disc L4-L5.
Pt. ca starea de sanatate nu era intocmai buna am facut acum cateva zile o radiografie care ma cam pune pe ganduri. Rezultatul radiologic este:
-rotatie in ax a corpurilor vertebrale L1,L2,L3:
-pensare laterala dr.a spatiului intervertebral L2-L3:
-pensarea posterioara a spatiului intervertebral L5-S1 cu modif. discartrozice;
-modificari artrozice interapofizare L4-L5, L5-S1
Poate cineva sa imi interpreteze acest rezultat-multumesc anticipat

Raspunsuri (2)

Adina

acum 12 ani

Buna seara, din descriere reiese ca aveti probabil o mica scolioza lombara convexa stanga, si forme de artroza la nivelul discului L5-S1 care s-au raspandit si la art interapofizare, toate probabil datorate unei suferinte mai vechi si/sau unui dezechilibru muscular.
Oricum trebuie vazut de catre un specialist reumatog sau ortoped filmul, pentru a suprapune in context clinic.

Hidan Ciprian

acum 11 ani

Buna ziua!Maicamea a fost diagnosticata cu aceeasi problema ca si d-voastra si v-as ruga sa-mi spuneti dak puteti cuum ati rezolvat problema! Va multumesc!