Radografie caloana lombara

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de Maker10 cu 9 ani in urma.

Buna ziua! In urma unei radiografii a coloanei au reiesit urmatoarele:
Scolioza dorsala dextroconvexa,cu punct de curbura maxim la T11 si T12
Scolioza lombara dextroconcava,cu punct de curbura maxim la L3-L4 si pensare spatiului articular la acest nivel.
Reactitudinea coloanei lombare pe incidenta de profil cu pensarea spatiului articular L3-L4 si formare de corp vertebral la acest nivel.
Laminectomie L3-L4.

Va rog sa ma ajutati in interpretarea acestor rezultate. Va rog mult!

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 9 ani

Conform interpretarii, aveti scolioza dorso-lombara- adica, devierea coloanei in plan frontal ( intr-o parte), punctele de curbura maxima fiind situate la nivel T11-T12 si L3-L4.
Se pare ca ati suferit o interventie chirurgicala la nivel L3-L4 ( laminectomie) ceea ce a deteminat pensarea spatiului la acest nivel cu formarea unui bloc vertebral.