radiografie

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de oana ast cu 12 ani in urma.

Buna ziua.as vrea si eu sa aflu mai multe despre rezultatul primit de la radiografie SI lombara F-P....pentru ca am fost la medicul de famile si nu ma lamurit deloc.rezultatul este:Hiperlordoza lombara.Pensarea disc L4-L5-S1.SI normale.Multumesc frumos si ast raspunsul dumneavoastra.

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

hiperlorodoza semnifica accentuarea lordozei fiziologice (curburei coloanei din zona mijlocului), pensarea spatiilor intre corpurile vertebrale poate indica prezenta unor hernii incipiente; ar fi bine de efectuat un RMN (ce poate observa eventualele hernii) in contextul existentei unor dureri lombare nonresponsive la tratament timp de 4-6 saptmani.

oana ast

acum 12 ani

multumesc frumos pt raspuns!deci eu am dureri mari ale spatelui in zona lombara..si ma dor foarte tare picioarele si muschii picioarelor iar uneori simt ca nu mai pot sta deloc in picioare.tratament este pentru asa ceva?