radiografie coloana cervicala

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de elena1224 cu 13 ani in urma.

Buna ziua! Astazi am facut o radiografie coloana cervicala( fata si prfil) de unde reies urmatoarele rezultate: - Rectitudine in plan sagital.
- Retrolistezis de aproximativ 1-2 mm la nivelul discurilor C2- C3 si C3-C4. Va rog tare mult imi puteti spune despre ce ar fi vorba? Va multumesc tare mult

Raspunsuri (11)

Medic Epuran

acum 13 ani

Retrolistezis este un termen care înseamnă alunecare înapoi a unei vertebre în raport cu vertebra subiacentă. Un retrolistezis, atunci când comprimă măduva spinării sau o rădacină nervoasa, poate antrena o paralizie.

elena1224

acum 13 ani

Va multumesc din suflet domnule doctor.sa inteleg ca nu e atat de grav, nu? va multumesc pentru raspuns

Adina

acum 13 ani

Rectitudine in plan sagital, reprezinta atenuarea curburii fiziologice a coloanei cervicale.

elena1224

acum 13 ani

Va multumesc tare mult pentru raspuns

Medic Epuran

acum 13 ani

Nu vă faceţi griji, fiindcă nu este ceva grav.

elena1224

acum 13 ani

E bine atunci, m-am mai linistit. Va multumim ca existati.

grigorescu viorel

acum 12 ani

modificari cevircartoxice avansate c4 c5 si c5 c6 cu scadere

taune janica

acum 11 ani

buna ziua spondiloza da ameteli continu

taune janica

acum 11 ani

Buna ziua am ameteli de 5 ani de zile continu in urma unei punctii maxilare sa-mi fi declansat aceasta punctie aceste ameteli am facut rmn ct toate bune tratamente peste tratamente nimic nu ma ajutat alti medici spun am sindrom vestibular altii ca am spondiloza cervicala altii ca nu am asa ceva cu toate ca-mi trosneste gatul cand il misc stanga dreapta .Simptomele mele sunt ameteala contiua lipsa de echilibru parca sunt beat continu tulburari vizuale ce pot sa mai fac ca nu mai stiu unde sa merg MULTUMESC

andreea

acum 10 ani

Buna,
Mama mea se plange de dureri severe, furnicaturi si amorteli atat la nivelul antebratului drept anterior cat si la nivelul articulatiei pumn drept.
Vreau sa stiu ce ar putea face si la ce medic/doctor ar trbui sa mearga.
Multumesc

CATALINVALENTIN

acum 10 ani

BUNA.In urma cu o saptamana am facut si eu o radiografie a coloanei cervicale-fata/profil si rezultatul a fost urmatorul-rectitudinea coloanei cervicale,reducerea rp sau sp intervertebral C4-C5 SI C5-C6- SPONDILARTROZA. Va rog frumos sa-mi spuneti si mie ce insemna asta si cat de grav este.va multumesc frumos.