puteti sa mi spuneti o concluzie?

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de bianca cu 3 luni in urma.

buna ziua, am fost cu tatal meu la diferiti medici insa nu ii gasim un diagnostic. ii tremura piciorul stang si il doare spatele, nu poate merge foarte mult si nici sta in picioare.
am facut un rmn la coloana vertebrala cu administrare de sciv. concluziile sunt : Moderate modificari spondilo-discartrozice, cu hernie discala c4-c5, asociind conflict disco-radicular c5 de partea stanga.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Concluzia pe baza a ceea ce ati scris indica faptul ca tatal dumneavoastra sufera de o combinatie de spondiloza si hernie de disc la nivelul coloanei vertebrale cervicale.

Aceste conditii isi pot avea originea intr-o serie de cauze, inclusiv degenerarea discurilor intervertebrale legata de varsta, leziuni sau dureri cronice de spate.

Spondiloza se refera la uzura si la deterioararea generala a coloanei vertebrale, in timp ce hernia de disc implica alunecarea unui disc intervertebral, ceea ce poate provoca presiune asupra maduvei spinarii sau asupra radacinilor nervilor spinali.

Aceste conditii pot provoca simptome precum dureri de spate, slabiciune, amorteala si probleme de mers sau de echilibru, toate simptome descrise de dumneavoastra.

Totusi, aceasta concluzie ar trebui discutata cu un medic specialist si, daca este necesar, ar trebui sa consulte un alt specialist pentru o a doua opinie sau pentru alte teste care ar putea fi necesare.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Reumatisme-degenerative/reumatismele-degenerative-artroza-si-spondiloza_1653
sfatulmedicului.ro/Hernia-de-disc-si-lombosciatica/ce-este-hernia-de-disc-si-care-sunt-optiunile-de-tratamenti_20362