Protuzie L2

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de blakerdez cu 11 ani in urma.

Buna ziua

Am 37 de ani cu probleme de greutate. Inaltime 1,59, greutate 75 kg. In urma unei crize de dureri pe regiunea lombara cu piciorul stang afectat, am efectuat un RMN.

Rezultatul:
Degenerarea discului intervertebral L2 care apare hiposemnal T2, cu usoara reducere a inaltimii spatiului L2-L3.
Protuzie L2 intraforaminal stanga de aproxim 8 mm, cu stenoza foraminala L2-L3 stanga si amprentare radiculara L2 stanga.

Va rog sa imi explicati ce inseamna acest rezultat si daca este tratabila fara interventie chirurgicala.

Multumesc.

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Aveti o hernie de disc la nivelul coloanei lombare L2 care are contact cu radacina nervoasa-find cauza de durere.
Aprecierea interventiei chirurgicale o face neuochirurgul dupa examinarea filmului RMN.