Protuzie circumferentiala la C5-C6

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de popic cu 10 ani in urma.

Buna ziua!
Am dureri moderate in zona cervicala si a umerilor de circa 3 luni. Azi am facut un rmn si am primit urmatorul rezultat:
Protuzie circumferentiala la C5-C6 care vine in contact cu radacinile nervoase C6 bilateral si cu radacina nervoasa C5 la nivelul gaurii de conjugare drepte ingustata prin modificarile de uncartroza.
Am fost programat la medicul specialist abia pe data de 22.10.2013, va rog tare mult sa-mi spuneti cam despre ce este vorba si cam care ar fi caile de urmat!
Multumesc mult!

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Se pare ca aveti o hernie de disc la nivel C5- C6 care vine in contact cu radacinile nervoase aferente; aceasta este raspunzatoare de simptomele descrise.
Nu aveti indicatie de interventie chirurgicala. Tratamentul va fi unul conservator: purtare de guler cervical, antiinflamatoare/analgezice, fiziokinetoterapie si masaj.

popic

acum 10 ani

Sunteti deosebiti!!!!
Acum cateva minute am postat si am si primit raspuns. Daca as fi asteptat pana la programarea mea la medic din 22.10.2013 m-as fi stresat foarte mult!
Va multumesc si va doresc multa sanatate!