protruzie

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de manuta29 cu 11 ani in urma.

in urma unui rmn,am primit urmatorul diagnostic:protruzie discala circumferentiala L5-S1 care ingusteaza grasimea epidurala anterioara,fara conflicte decelabile IRM;discul intervertebral L5-S1 cu hiposemnal T2 neomogen(partial desicat)
ce parere aveti?ma puteti ajuta cu ceva sfaturi referitoare la tratament?cat de grav este ceea ce am scris mai sus?
va multumesc

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este descrisa o hernie de disc la nivel L5-S1 care, se pare, nu afecteaza radacinile nervoase .
Tratamentul este conservator, cu antiinflamatoare, analgezice si recuperare medicala ( fiziochinetoterapie) . Daca simptomatologia persista dupa un tratament corect administrat pe o perioada de cel putin 4-6 sapt se indica consultul neurochirurgical.

manuta29

acum 11 ani

va multumesc din suflet pt raspuns,maine voi lua legatura cu un medic neurochirurg pt.a incepe tratamentul

ispas camelia adriana

acum 10 ani

Sora mea a facut un RMN si s-au stabilit urmatoarele: scolioza lombara cu rotatie in ax a corpilor vertebrali si modificari consecutive de statica ale coloanei. Protruzie posterioara paramediana stanga a discului intervertebral L4-L5 cu compresiune pe sacul dural si radiculara. Discopatii lombare. Va rog un raspuns daca este nevoie de operatie sau ce tratament trebuie urmat. A mai fost operata de hernie de disc in urma cu cativa ani. Va multumesc si astept un raspuns daca este posibil. [email protected]

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Este o hernie de disc care face compresie pe radacina nervoasa. Interventia chirurgicala se impune atunci cand durerea nu cedeaza la tratamentul corect administrat timp de 4-6 sapt, asociat recuperarii medicale ( asta in cazul in care nu exista deficit motor- imposibilitate de miscare membrului inferior).