probleme cervicala

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de edydodo cu 9 ani in urma.

Buna ziua, am facut un rmn la cervicala si raspunsul este urmatorul :
1-aspect concav al platourilor vertebrale inferioare C3-C4
2-fisura in portiunea mediana posterioara a inelului fibros al discului intervertebral C6-C7
3-osteofite dezvoltatecircumferential la nivelul platourilor vertebrale adiacente spatiului intervertebral C4-C5 ce ingusteaza gaurile de conjugare si determina contact radicular cu radacinile C5 bilateral
4-pensarea posterioara a spatiilor intervertebrale.
Am facut acest rmn pt. ca de cativa ani am dureri interioare la cervicala cand stau pe scaun sau in pozitii fixe. Ce e de facut in urma acestui rezultat???

Raspunsuri (1)

luminita270

acum 9 ani

Consult neurologic.Nu luati tratament decat la indicatiile medicului.Incercati sa nu faceti miscari bruste(ex. intorsul capului).Se pare ca sunt probleme cervicale,care pot avea diferite cauze(traumatisme ale gatului,tasare vertebre,osteofite,stress).