probleme C5 si C6

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de Alicedori cu 10 ani in urma.

,,Redus moderat spațiu intervertebral la nivelul C5 - C6 osteofite anterioare : boala de disc .Ambele C5 si C6 cauzează o ușoară îngustare a orificiilor ..."Acesta a fost verdictul in urma radiografiei.Nu inteleg mare lucru din ce mi se intampla dar stiu ca am dureri la gat in spate si ma misc destul de greu...ma doare rau mai mult in partea dreapta spate si umar.Mi sa spus ca trebuie sa fac masaj si sa iau antiinflamatoare...oare doar atat trebuie facut?! Va rog ,cineva in masura (medic) sa-mi spuna c-am ce as avea mai exact ??!Si ce ar trebuii sa fac,pt ca medical meu mi-a zis ca pot trai asa mult si ,bine" ca nu-I grav ...!!Dar ma doare de doua zile si nu cedeaza !! Multumesc anticipat !

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Modificarile descrise sunt de tip degenerativ ( cunoscute si ca spondiloza). Intr-adevar, tratamentul este conservator: fiziokinetoterapie, masaj, in puseele dureroase- antiinflamatoare, analgezice, cand se recomanda si purtarea unui guler cervical.

dorina

acum 10 ani

Multumesc mult pt raspuns !Astazi am ajuns la urgenta ...nu am dormit toata noaptea de durere...Mi-au facut programare la infiltratii...sper sa treaca cu infiltratii ....Daca trece durerea cu infiltratiile respective,pot sa merg la inot,oare imi face bine!?