posibile probleme de coloana

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de Doina113 cu 13 ani in urma.

Am 43 de ani. Acum 25 de ani (in 1985) am suferit un accident de masina in urma caruia m-am ales, printre altele, cu cateva coaste fracturate pe pertea stanga. Un examen tomograf in 2008 a aratat ca la locul fracturilor s-a format calus exuberant. In plus, tot la o radiografie a coloanei toracice, in 2007, am primit diagnosticul de "rectitudine coloana toracala, modificari de spondiloza T5-T8". Vreau sa va intreb daca cele de mai sus pot crea niste dureri care imita durerile cardiace. Ma doare in toata partea superioara a toracelui, am niste apasari exact in piept, sau o durere punctuala care se plimba. Nu tot timpul, am zile cand ma simt foarte bine, insa am zile in care cred ca o sa mor. Durerile nu sunt cauzate de nici un fel de efort, pur si simplu cand stau, sau in somn. Sunt insotite cateodata si de stari de rau, de senzatie de ameteala, slabiciune a intregului organism. Va intreb lucrul acesta, deoarece nu mai stiu incotro sa o "iau" cu investigatiile, am ajuns sa-mi fie frica la orice pas ca voi muri...
Cu multumiri!

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 13 ani

Sunt simptomele spondilozei, faceti simple atacuri de panica cu stari de anxietate, nimic altceva. Nu va ingrijorati, nu se moare din asta. Cereti sfatul medicului pt tratament.

Simona Guresu

acum 13 ani

Dupa ce faceti investigatiile va recomand terapia Bowen.
Simona