Pensare sp intervertébral C5-C6

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de Cris2000 cu 9 ani in urma.

Buna seara,
In urma unie radiografii cervicale, mi s-au constatat modificari ale coloanei cervicale : rectitudine cervicala, pensare in dreptul spatiului intervertebral C5-C6, mici osteofite anterioare. As avea marea rugaminte sa-mi spuneti ce Investigatii ar trebui sa mai fac pentru precizarea unui diagnostic, prognosticul acestor modificari si eventuala conduita terapeutica (in linii mari). Simptomele care m-au facut sa ma adresez unui medic generalist, deocamdata, au fost : contracturi musculare, ameteli, amorteli la degetele mainii drepte la sculare, pierdere temporara a controlului piciorului drept cu mers ataxic (episod unic si foarte scurt), vertij si acufene de tip "fasait" resiltite la nivelul cefei. Mentionez ca am 48 de ani si nici un fel de antecedent in zona cervicala. Mii de multumiri pentru raspuns. Cristina NEGRU

Raspunsuri (1)

Utilizator11614537779

acum 3 ani

Bună seara. Același răspuns am si eu la radiografie.Cum ați evoluat cu aceste probleme?Care au fost pașii urmați?Nici nu știu la ce medic să mă adresez...Poate aveți un răspuns. Mulțumesc.