parere schema tratament hernie disc

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de nms cu 10 ani in urma.

Buna ziua,
Va rog frumos spuneti-mi o parere despre o schema de tratament pe care-l primisem pt.un inceput de hernie de disc.
Rezultatul ( concluzia ) de la RMN este :

Examenul RM al coloanei lombare nu evidentiaza modificari patologice de semnal in maduva osoasa
vertebrala.
Fara reducerea inaltimii corpilor vertebiali.
Fara osteofite marginale lombare.
Fara rotatii in ax a coloanei.
Faram odificari degenerativea rticularei nterapofizarelo mbare.
Degeneraread iscuti lgJe-fyertqb,-rLa5l . si incipie;*a a ceiorlaite ciiscurri ntervertebrale.
tr,tiirime prolapsuri l-1-fS cu atingeri radiculare L5 bilateral intraforaminal.
Fara modificari de semnal in structura conului terminal medular.
Fara formatiuni tumorale.
Mici fibroame uterine,s ubseross i submucos.

Concluzii:
Minime prolapsuri L4,L5 cu atingeri radiculare L5 bilateral.

Schema de tratament :

Perfuzie endovenoasa: 5-6 sedinte :

Dexametazona 1 fiola
Ketonal 100mg/2 ml 1 fiola
Mydocalm 1 fiola
Ser fiziologic 250ml 1 fiola
Sicovit B1 100 mg/2ml 1 fiola
Sicovit B6 250 mg/5 ml 1 fiola
Arnetn 1 fiola

Injectie :
Dynastat 40 mg, dupa fiecare perfuzie.

Astept raspuns
Multumesc mult .

Raspunsuri (5)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Tratamentul este destul de puternic; ar trebui sa simtiti o ameliorare a durerilor dupa cateva zile.

nms

acum 10 ani

tratamentul nu l-am inceput inca, chiar din aceasta cauza , e prea dur.
ar avea multe reactii adverse ? care ar fi ?

Gratiela

acum 8 ani

Buna!
Vroiam sa te intreb daca ai suportat tratamentul- am primit pentru tatal meu acelasi tratament si am si eu , ca si tine aceeasi teama ... ca e prea dur desi a fost recomandat de un medic cu experienta.
As aprecia tare mult raspunsul tau rapid ca e programat maine dim la perfuzie.
Multumesc mult si sanatate!
Gratiela

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Datorita combinatiei de antiinflamatoare exista riscul iritarii mucoasei gastrice, insa, pentru aceasta,ati primit in schema si arnetin. Asa ca, puteti incepe cu incredere tratamentul.

nms

acum 10 ani

multumesc mult pt.raspuns