Ma puteti ajuta va rog cu interpretarea unui rmn?

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de Vasea cu 6 ani in urma.

-minime modificaride tip edematos la nivelul platourilor vertebrale adiacente discului C6-C7
-inaltime pastrata si semnal normalal discurilor intervertebrale cervicale
-protuzii discale de la C4-C5 la C6-C7 ce amprenteaza scaunul dural si determina stenoza moderata de canal spinal si a gaurilor de conjugare bilateral,la C5-C6 si C6-C7 stanga-dreapta.
-maduva spinarii cervico-toracala pana la T4 cu morfologie si semnal RM in limite normale
Concluzia:-Protuzii discale C4-C6

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Va recomandam sa mergeti la medic pentru interpretarea analizelor.

Vasea

acum 6 ani

Da multumesc frumos.La medic stiam si eu ca trebuie sa merg ptr.interpretare.Voiam sa stiu daca al 4 doctor spune ceva diferit.Am facut 2 RMN ,am fost la doctori diferiti si ficare a zis ceva diferit.Ceream doar o parere a unei concluzii dar se pare ca e greu.O sa fac un efort sa mai dau bani pentru inca o consultatie ca se pare ca toti doctorii asta asteapta.E tragic ca trebuie sa cheltuim pe consultatii de bani pana aflam ce avem cu adevarat,in loc sa luam medicamente de ei ptr a ne trata.Se pare ca nu intelegeti asta domnilor doctori sau nu vreti sa intelegeti.