LEZIUNE CHISTICA PRESACRATA. LA CE SPECIALITATE AR TREBUI SA MERG?

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de Utilizator21715157991 cu o luna in urma.

Buna ziua, in urma unor dureri deranjante in zona pelvisului si a spatelui am efectuat un RMN unde mi s-a concluzionat prezenta unui chist presacrat intre vertebra S3 si varful sacrului (dimensiuni aprox 4.5/7cm; nu prezinta componenta grasoasa sau tisulara) Pe ce specialitate ar trebui sa continui pentru a vedea daca este necesara excizia acetuia? In concluzia RMN-ului s-a mentionat si posibilitatea ca acesta sa nu fie un chist ci o malformatie limfatica.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Datele pe care le-ati primit in urma efectuarii RMN-ului indica faptul ca este important sa urmati o evaluare detaliata cu specialisti pentru a determina natura exacta a chistului presacral si pentru a decide abordarea terapeutica corecta.

Iata cativa pasi pe care i-ai putea lua in considerare:

Consult neurochirurgie - Ac***a in vedere dimensiunea si localizarea chistului, ar fi prudent sa consultati un neurochirurg. Acesta poate evalua necesitatea si siguranta exciziei chirurgicale a chistului.

Consultare cu un specialist in radiologie interventionala - Daca chistul ar putea fi o malformatie limfatica, un radiolog interventional ar putea fi implicat in diagnosticul diferential si in tratament, deoarece pot fi necesare proceduri minim invazive pentru drenarea sau sclerozarea chistului.

Consultatie cu un medic internist sau gastroenterolog - Acesti specialisti pot evalua impactul chistului asupra organelor din jur si pot coordona investigatii suplimentare pentru a exclude alte cauze ale simptomelor tale.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/radiologie sau https://www.clickmed.ro/medic/neurochirurgie.

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Diverse/pregatirea-pentru-interventia-chirurgicala_5688

Va dorim multa sanatate!