Interpretare RMN

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de MihaiCarmen cu 9 ani in urma.

Buna ziua,daca se poate va rog sa-mi interpretati rezultatul RMN:

Degenerare incipienta a discului L5 cu usoara scdere in inaltime.
Mici hernii intrasomatice in corpii vertebrali T11-L4.
Discret prolaps disc L5 cu contact extraforaminal cu ambele radacini L5.
Fara stenoze formainale lombare.
Fara stenoze de canal spinal.
Fara linii de fractura sau formatiuni tumorale.
Concluzie:
Discret prolaps disc L5 cu contact extraforaminal cu ambele radacini L5.

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 9 ani

Aveti o mica hernie de disc la nivel L5-S1 ce influenteaza radacinile nervoase L5. Aceasta poate cauza dureri lombare accentuate la efort ce pot iradia pe membrele inferioare.
Este recomandat sa consultati medicul reumatolog pentru evaluare si tratament corespunzator.