Interpretare RMN

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de elena432148049 cu 12 ani in urma.

Buna ziua. La rezultatul RMN scrie mici protruzii discale C4-C5 si C6- C7. As vrea sa stiu ce inseamna. Multumesc frumos.

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Protruzia discală reprezintă o alunecare din poziţia normală (de obicei spre anterior), a unei formaţiuni anatomice (în cazul de faţă o alunecare unilaterală sau bilaterală a discului intervertebral înspre canalul spinal, acesta putând comprima rădacina nervoasă). Prin comprimarea rădăcinilor nervoase pot apărea simptome precum durere, amorţeală şi slabiciune musculară la nivelul porţiunii anatomice inervate de acel nerv.