Interpretare RMN coloana cervicala

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de acilung cu 9 ani in urma.

Buna ziua! De curand am facut un RNM la coloana cervicala iar acesta este rezultatul:
,,Tendinta la rectitudinea coloanei cervicale in plan sagital, cu minima scolioza
sinistro-convexa.
Fara modificari semnificative de semnal privind structurile vertebrale cervicale, cordon
medular si coloana de LCR.
Obs- hemangiom hemicorp vertebral drept D2.
Amprente discale etajate. Osteofitoza anterioara, cu tendinta la punte intersomatica
C5-C6.
C2-C3- mica protruzie discala posterioara, relativ simetrica, necompresiva.
C3-C4- protruzie discala posterioara moderata, discret predominant catre stanga,
inclusiv intraforaminala, in contact cu radacinile nervoase bilateral, de la acest nivel,
predominant stangi.
C4-C5- mica protruzie discala posterioara, predominant catre stanga, inclusiv
intraforaminala, in contact cu radacinile nervoase stangi de la acest nivel.
Canal cervical cu dimensiuni in limite normale."
Ma poate ajuta cineva sa-mi spuna daca este nevoie neaparat de operatie sau nu! Mentionez ca am 47 ani, iar in ultimul timp apar si dispar unele amorteli pe partea stanga a corpului (fata, mana, picior), si mai am si o hernie de disc subligamentara posterioara la L5-S1, neoperata. Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 9 ani

Sunt descrise hernii de disc la nivel C2-C3 , C3-C4 si C4-C5, ultima cu contact pe radacina nervoasa de pe partea stanga, ceea ce explica simptomele descrise.
Este recomandat sa consultati medicul neurochirurg pentru evaluare in vederea interventiei chirurgicale. Cel mai probabil, veti necesita tratament conservator: antiinflamatoare, guler cervical, recuperare medicala.

acilung

acum 9 ani

Va multumesc!